Centralna uroczystość 800-lecia Parafii i kościoła w Rokiciu odbyła się 29 czerwca i połączona została z odpustem ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła – patronów parafii. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który zauważył, że parafia w Rokiciu to miejsce ważne dla całego Kościoła polskiego, a tutejsza świątynia to bardzo cenny zabytek i namacalny symbol polskiego dziedzictwa narodowego.
Po zakończeniu Eucharystii odbyły się występy Zespołu Tańca Ludowego Masovia oraz Dobrzyńskiej Orkiestry Dętej. Była też okazja do rozmów przy doskonałym poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Murzymowie.
Kościół w Rokiciu to najstarsza murowana świątynia powiatu płockiego i diecezji płockiej, niezwykle cenny zabytek sztuki romańskiej, który w pełni zasługuje na miano architektonicznej perły regionu.
Jubileusz był okazją do uhonorowania parafii pamiątkowym medalem „Pro Masovia”, który na ręce proboszcza ks. kan. Bogdana Zalewskiego przekazali: kierownik płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Bogdan Banaszczak, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski oraz wójt gminy Brudzeń Duży Michał Twardy. Podczas uroczystości biskup płocki poinformował o nadaniu proboszczowi ks. Bogdanowi Zalewskiemu tytułu kanonika. Gratulacje składali przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego, powiatu płockiego oraz gminy Brudzeń Duży. Na ręce proboszcza złożone zostały również liczne listy gratulacyjne.
Gościem specjalnym uroczystości był francuski kardynał Philippe Barbarin, który odwiedził również sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie odprawił Mszę świętą.
Warto dodać, że elementami jubileuszu były również: wystawa w Muzeum Diecezjalnym, konferencja naukowa w Rokiciu oraz publikacja pod wspólnym tytułem „Rokicie. Historia nieznana”.
Napisz komentarz
Komentarze