Pierwotnie punkty informacyjno-doradcze dla obcokrajowców funkcjonować miału w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zarząd województwa mazowieckiego zgodziły się jednak z nową koncepcją, w myśl której Centrum Integracji Cudzoziemców powstanie tylko w Warszawie. Mazowieckie Centrom Polityki Społecznej prowadzi tam już biuro, z którego usług obcokrajowcy mogą korzystać stacjonarnie i zdalnie.
Przyczyny zmian
Zmiany w projekcie wynikają z trudności, które pojawiły się w związku z politycznym i społecznym oporem dotyczącym powstania CIC w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Ciechanowie. Negatywne nastawienie wobec cudzoziemców (szczególnie z Bliskiego Wschodu) oraz protesty grup i organizacji społecznych połączyły się z wyraźną niechęcią do założeń projektu. Kiedy z programu wycofały się województwa małopolskie i łódzkie, kształt mazowieckiego projektu uległ zmianom.
– Nadal będziemy integrować społecznie, zapewniać informację niezbędną do tego, by obcokrajowcy mogli się odnaleźć w polskich realiach. Wciąż w planach jest edukacja i informacja międzykulturowa dla kadr pomocy społecznej i pracowników oświaty. Zmienia się tylko sposób działania. Będzie można z tego skorzystać stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie z innych części Mazowsza – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor MCPS.
Projekt skupi się tylko na jednym biurze w Warszawie oraz działaniach zdalnych, wśród których jest obejmująca całe województwo infolinia. Dzięki temu będzie można bardziej elastycznie i bezpiecznie dotrzeć do szerokiego kręgu cudzoziemców, unikając dodatkowych napięć społecznych.
– Od czerwca w naszej siedzibie działa punkt konsultacyjno-informacyjny. Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 100 osób chętnych do udziału w projekcie. Rejestrując te osoby, badamy ich potrzeby, sprawdzamy, które z zaplanowanych działań możemy im zaproponować. Na razie największe zainteresowanie wzbudzają lekcje języka polskiego i wsparcie psychologiczne – mówi Hanna Maliszewska, rzecznik prasowy MCPS odpowiedzialnego za rejestrację uczestników, diagnozę ich potrzeb oraz koordynację nauki języka polskiego.
Pracownicy biura zajmują się udzielaniem informacji dotyczących porządku administracyjnego w naszym kraju i dostępu do usług publicznych. W planach są kursy języka polskiego na poziomie A1/A2 oraz B1/B2, a także kursy języka polskiego branżowego.
Będące partnerami projektu organizacje pozarządowe zajmą się prowadzeniem kursów adaptacyjno-orientacyjnych przybliżających obcokrajowcom historię Polski, nasze tradycje i zwyczaje, realia polskiej administracji, gospodarki oraz społeczeństwa.
Na wsparcie liczyć mogą pracownicy mazowieckich placówek oświatowych i pomocy społecznej, którzy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą edukacji międzykulturowej. Otrzymają również narzędzia niezbędne do pracy z dziećmi z innych kultur, do rozmów z rodzicami, do zrozumienia nawyków społeczno-kulturowych, które mogą stanowić barierę w integracji.
Napisz komentarz
Komentarze