Nowe świadczenie: renta wdowia już wypłacana
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął 1 lipca pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej – nowego rozwiązania wprowadzonego do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Jest to forma zbiegu dwóch świadczeń: renty rodzinnej i emerytury lub renty własnej.
Świadczenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego osób, które straciły współmałżonka, a które wcześniej zmuszone były do wyboru tylko jednego źródła wsparcia – zazwyczaj mniej korzystnego.
Skala wypłat i przeciętna kwota świadczenia
Jak poinformował ZUS, do świadczeniobiorców trafiło już 316,8 mln zł, wypłaconych w ramach nowego mechanizmu.
Średnia wartość renty wdowiej (czyli dodatkowego świadczenia w zbiegu) wynosi obecnie 352,46 zł miesięcznie.
Kto może złożyć wniosek i do kiedy?
Wniosek o rentę wdowią można składać od 1 lipca 2025 r.. Co ważne:
Jeśli wniosek trafi do ZUS do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacone także za lipiec – z wyrównaniem.
Wnioski złożone po tej dacie (np. w sierpniu, wrześniu itd.) skutkować będą wypłatą od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania wstecznego.
Świadczenie przyznawane jest na podstawie złożonego formularza i dokumentacji, a decyzja wydawana jest po analizie uprawnień i wysokości świadczeń.
Kto może ubiegać się o rentę wdowią?
O rentę wdowią mogą się ubiegać osoby, które spełniają następujące warunki:
są wdową lub wdowcem po osobie pobierającej emeryturę lub rentę,
same posiadają uprawnienie do emerytury lub renty,
nie zawarły ponownego związku małżeńskiego,
posiadają status świadczeniobiorcy ZUS.
Nowe rozwiązanie nie dotyczy osób otrzymujących świadczenia wyłącznie z KRUS lub innych systemów niezwiązanych z ZUS, chyba że istnieje zbieg uprawnień.
Renta wdowia to nowe świadczenie społeczne, które od lipca 2025 roku umożliwia pobieranie części drugiego świadczenia w przypadku zbiegu z rentą rodzinną. Choć wypłacane kwoty nie są wysokie, dla wielu emerytów stanowią znaczące wsparcie finansowe.
Zainteresowanie programem jest wysokie – zarówno wśród seniorów, jak i opinii publicznej. Eksperci i instytucje monitorują jego wpływ na kondycję ekonomiczną osób starszych i samotnych. Decyzja o złożeniu wniosku – szczególnie przed końcem lipca – może przełożyć się na realne korzyści finansowe.
Napisz komentarz
Komentarze