Organizujące całe przedsięwzięcie Centrum Kultury Wilanów w Warszawie chciało pobudzić aktywność społeczno-kulturalną senioralnych zespołów wokalnych poprzez propagowanie muzyki chóralnej, wymianę doświadczeń oraz integrację. Organizatorzy podkreślali, że zależy im na jak najwyższym poziomie wykonawczym.
Konkurs, który odbywał się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stał się okazją do poznania dla ludzi, których łączy wspólna pasja. Dla dyrygentów był polem wymiany doświadczeń oraz promocji swoich zespołów. Królewski Konkurs Chóralny został zorganizowany po raz pierwszy, ale jego organizatorzy mają nadzieję, że będzie to początek wieloletniej tradycji spotkań seniorów z muzyką chóralną w urzekającej scenerii Wilanowskiego Pałacu Króla Jana III.
Wśród uczestników konkursu znalazł się chór Vox Maiorum, który od ponad dziesięciu lat działa działa przy Uniwersytecie Trzeciego wieku im. Hanny Czaplickiej w Płocku. Bierze udział w różnych projektach organizowanych przez Urząd Miasta w Płocku. Dyrygentem jest Michał Pilichowicz, instruktor śpiewu oraz dyrygent kilku chórów w regionie gostynińskim.
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Trzyosobowe jury, w którym zasiadali: dr hab. Joanna Maluga, dyrygentka i chórmistrzyni specjalizująca się w prawykonaniach współczesnej muzyki chóralnej i wokalno-instrumentalnej, prof. Dariusz Zimnicki, specjalista dyrygentury chóralnej oraz prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, chórmistrzyni, do drugiego etapu zaprosiło jedynie sześć zespołów na ponad 200 startujących.
Chór Vox Maiorum oceniony został na 85 punktów, co dało mu srebrny dyplom. Wyżej ocenione zostały tylko chóry: Harfa (zdobywca Grand Prix) i Jubilus.
– Sam udział w przesłuchaniach, które odbywały się we wspaniałej oranżerii parku w Wilanowie, był ogromnym zaszczytem dla mnie i chóru Vox Maiorum. A trzeci najlepszy wynik oraz srebrne pasmo okazały się bardzo miłym zaskoczeniem – powiedział nam dyrygent chóru Michał Pilichowicz. – Organizacja przedsięwzięcia oraz kontakt z innymi chórami stały się dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Udało nam się zaprzyjaźnić z ludźmi tak samo kochającymi muzykę chóralną jak my. Na pewno część zespołów będzie odwiedzało nasz region, aby wspólnie koncertować dla naszej publiczności.
Michał Pilichowicz po zakończeniu konkursu wziął udział w spotkaniu dyrygentów senioralnych zespołów chóralnych, które stało się dla nich bardzo inspirującym forum wymiany doświadczeń.
Napisz komentarz
Komentarze