Płockie służby przygotowują się do ewentualnych działań związanych z wprowadzeniem trzeciego, najwyższego stopnia alertu dotyczącego burz i opadów deszczu w dniach 8–10 lipca. Mieszkańcy Mazowsza otrzymali SMS z ostrzeżeniem od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Synoptycy IMGW zapowiadają opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Od godziny 20.00 we wtorek do 8.00 w czwartek obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia (przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia).
Miejskie służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo i infrastrukturę, przeprowadzają kontrolę stanu urządzeń technicznych odpowiadających za odbiór wód opadowych (m.in. pomp przy wiaduktach), przepustów drogowych, obiektów inżynieryjnych oraz kratek kanalizacji deszczowej i kolektorów burzowych.
Dla Państwowej Straży Pożarnej, płockich jednostek OSP wyspecjalizowanych do interwencji w czasie klęsk żywiołowych, Wodociągów Płockich, Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Spraw Komunalnych UMP i firm wyposażonych w sprzęt do usuwania drzew i konarów wprowadzony został stan podwyższonej gotowości i pełnej dyspozycyjności.
Synoptycy radzą
W obszarach występowania opadów, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych
może dojść do gwałtownego wzrostu poziomu wody i podtopień. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewniach kontrolowanych. Intensywny, punktowy opad może spowodować lokalne podtopienia w pobliżu mniejszych rzek, a na obszarach miejskich – zalewanie ulic, podtopienia garaży i piwnic.
Aby zabezpieczyć się przed burzami, intensywnymi opadami deszczu i huraganowym wiatrem należy: poinformować najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie; opracować plan komunikowania się w czasie zagrożenia; nauczyć dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV); przygotować rzeczy, do zabrania podczas ewentualnej ewakuacji (dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty); słuchać w środkach masowego przekazu aktualnych prognoz pogody; usunąć z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr; zamknąć okna i drzwi; wyłączyć (w miarę możliwości) urządzenia elektryczne i gazowe; zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw; nie korzystać podczas burzy z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych; odłączyć od sieci sprzęt elektroniczny; unikać otwartych przestrzeni; nie szukać schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami (wiaty autobusowe i tramwajowe); nie używać telefonu komórkowego podczas burzy.
Przydatne numery:
112 – Ogólnopolski Numer Alarmowy
984 – Ratownictwo Wodne
987 – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
991 – Pogotowie energetyczne
992 – Pogotowie gazowe
993 – Pogotowie ciepłownicze
994 – Pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne
24 3671570 – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku
986 – Straż Miejska w Płocku
Napisz komentarz
Komentarze