Reklama

Zabytki Mazowsza z ministerialnym wsparciem

Zabytki Mazowsza z ministerialnym wsparciem

W Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku wręczono promesy w ramach programu „Ochrona zabytków”. 59 beneficjentów z Mazowsza otrzymało dofinansowanie. Na ratunek zabytkom trafi łącznie 17,5 mln zł. W wydarzeniu wzięła udział wiceminister Bożena Żelazowska.

 

W historycznej Sali Biskupów Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku odbyła się uroczystość, która może realnie odmienić los wielu zabytkowych obiektów na Mazowszu. Gościem specjalnym była Bożena Żelazowska – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalna Konserwator Zabytków.
Wizyta nie była przypadkowa – to właśnie w Płocku ogłoszono listę beneficjentów programu „Ochrona zabytków”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury.

 

Płock i okolice z solidnym wsparciem

Region płocki znalazł się w gronie szczególnie docenionych. Na liście dofinansowanych obiektów znalazły się m.in.:
  • Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku
  • Opactwo Pobenedyktyńskie
  • Kościół św. Aleksego w Trzepowie
  • Kościół św. Floriana w Radzanowie
  • Zabytkowy młyn w Bodzanowie
  • Spichlerz w Radzanowie
Te miejsca nie tylko cieszą oko i zachwycają architekturą. Są również nośnikami lokalnej tożsamości, historii i kultury. Dzięki wsparciu możliwe będą niezbędne prace remontowe, konserwatorskie i zabezpieczające.

 

Wsparcie dla wszystkich – nie tylko dla dużych miast

Co ważne, promesy otrzymali nie tylko duzi i znani beneficjenci. Wśród wspieranych projektów znalazły się także mniejsze parafie, lokalne fundacje i właściciele zabytkowych budynków, którzy bez tej pomocy nie byliby w stanie zadbać o dziedzictwo.
To ważny sygnał, że program obejmuje także peryferyjne i mniej znane miejsca, które również mają ogromną wartość historyczną i społeczną.

 

Zabytki zyskują drugie życie

Dzięki dofinansowaniu rozpoczną się nie tylko remonty dachów czy naprawy elewacji. W wielu przypadkach możliwe będzie także ratowanie cennych polichromii, fresków, ołtarzy czy organów. To działania, które przywracają obiektom ich dawny blask – i umożliwiają ich dalsze użytkowanie, często w celach kulturalnych i edukacyjnych.

 

Zakończenie z przesłaniem

Spotkanie w Płocku miało nie tylko charakter administracyjny. Stało się też okazją do rozmowy o przyszłości dziedzictwa kulturowego w Polsce. Jak zgodnie podkreślano – tylko wspólnym wysiłkiem państwa, samorządów i społeczności lokalnych możliwe będzie zachowanie tych bezcennych obiektów dla przyszłych pokoleń.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze