Reklama

Muzyczne dwa światy w Domu Darmstadt

Muzyczne dwa światy w Domu Darmstadt

Wyjątkowy klimat, energetyczne aranżacje i nostalgiczny repertuar – tak wyglądał kolejny koncert z cyklu „Muzyczne czwartki na płockiej starówce”. Tym razem na scenie zaprezentowała się Aleksandra Paczkowska z zespołem Kwiaty Retro. Ze względu na niepewną pogodę wydarzenie przeniesiono z plenerowej sceny na Starym Rynku do Domu Darmstadt.

 

W czwartek wieczorem Dom Darmstadt wypełnił się dźwiękami, które przeniosły słuchaczy do epoki międzywojnia. Na scenie wystąpiła Aleksandra Paczkowska z zespołem Kwiaty Retro, prezentując program pełen emocji, nostalgii i muzycznego kunsztu. Choć koncert pierwotnie miał się odbyć na scenie plenerowej na Starym Rynku, niepewna pogoda zmusiła organizatorów do zmiany lokalizacji. Jak się okazało – klimat wnętrz Domu Darmstadt tylko spotęgował intymny charakter wydarzenia.

 

Koncert z duszą w samym sercu Płocka

„Muzyczne czwartki na płockiej starówce” od lat stanowią nieodłączną część letniego kalendarza kulturalnego miasta. Realizowane przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną we współpracy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, wydarzenia te przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i turystów poszukujących kontaktu z ambitną, ale dostępną muzyką.
Czwartkowy koncert był kolejnym potwierdzeniem sukcesu tego cyklu. Publiczność dopisała mimo zmiany miejsca – sala Domu Darmstadt szybko się zapełniła, a organizatorzy musieli dostawiać krzesła.

 

Aleksandra Paczkowska – głos pokolenia z duchem przeszłości

Aleksandra Paczkowska to wokalistka młodego pokolenia, która z niezwykłą swobodą porusza się w stylistyce retro, swingu i folku. Jej interpretacje utworów z lat 20. i 30. XX wieku przyciągają uwagę nie tylko precyzją wokalną, ale również wyjątkową wrażliwością sceniczną. Artystka nie ukrywa fascynacji dawną kulturą muzyczną i w swoich koncertach konsekwentnie sięga po klasykę w nowoczesnym ujęciu.
Jej zespół – Kwiaty Retro – tworzą profesjonalni muzycy, związani z płockim środowiskiem artystycznym. W składzie: Maja Mazurowska (wiolonczela), Piotr Frąś (akordeon), Piotr Jędraszczak (saksofon), Maksymilian Chlewiński (fortepian) oraz gościnnie Nadia Jakymczuk (perkusjonalia), stworzyli barwną, dynamiczną i pełną niuansów warstwę instrumentalną.

 

Repertuar pełen emocji i muzycznej klasy

Podczas koncertu słuchacze mogli usłyszeć nie tylko znane przedwojenne szlagiery, ale również mniej oczywiste perełki muzyki retro i folkowej. Repertuar został starannie dobrany – nie było miejsca na przypadkowość. Każdy utwór poprzedzony był krótkim wprowadzeniem artystki, co nadawało wydarzeniu kameralny, niemal teatralny charakter.
Wśród utworów znalazły się m.in. reinterpretacje piosenek Hanki Ordonówny i Wiery Gran, przeplatane folkowymi motywami z różnych stron świata. Wyjątkowym momentem było premierowe wykonanie autorskiej kompozycji zespołu Kwiaty Retro, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

 

Dom Darmstadt – nie tylko alternatywa pogodowa

Choć koncert miał odbyć się na Starym Rynku, zbliżające się burze zmusiły organizatorów do szybkiej zmiany planów. Dom Darmstadt, znany ze swojej wielofunkcyjnej przestrzeni wystawienniczej i koncertowej, po raz kolejny okazał się idealnym miejscem dla muzycznych wydarzeń o kameralnym charakterze. Akustyka sali, połączenie cegły, drewna i historycznego detalu stworzyły idealne tło dla muzyki nastrojowej i refleksyjnej.
Publiczność, choć początkowo zaskoczona zmianą, szybko doceniła walory nowej lokalizacji. Wiele osób podkreślało, że to jeden z najbardziej klimatycznych koncertów w dotychczasowej historii „Muzycznych czwartków”.

 

Muzyczne czwartki – stały punkt kultury Płocka

Cykl „Muzyczne czwartki na płockiej starówce” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Inicjatywa, która narodziła się z potrzeby ożywienia letnich wieczorów w centrum miasta, stała się nie tylko okazją do prezentacji lokalnych artystów, ale i elementem miejskiej tożsamości.
Organizatorzy – PLOT i Płocka Orkiestra Symfoniczna – stawiają na różnorodność stylistyczną i wysoki poziom artystyczny. Występują zarówno młodzi debiutanci, jak i uznani muzycy – wielu z nich związanych z płockimi symfonikami. Dzięki temu cykl zyskał opinię wydarzenia wartościowego i profesjonalnego, a jednocześnie dostępnego dla każdego.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze