Reklama

Więcej niż sportowa rywalizacja

Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit organizuje Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 r. TV Mazowsze zostało patronem medialnym tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się 23 sierpnia.
Więcej niż sportowa rywalizacja

Autor: Archiwum organizatora

Bieg uliczny na dystansie dziesięciu kilometrów organizowany przez Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit od 2016 roku upamiętnia bohaterską obronę Płocka przed bolszewikami – jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. Tegoroczna edycja ma wymiar szczególny, ponieważ bieg organizowany będzie po raz dziesiąty.

Dla nas jako organizatorów to kolejne duże wyzwanie, ponieważ mamy do czynienia ze specyficzną imprezą łączącą rywalizację sportową z przekazaniem do społecznej świadomości informacji o obronie Płocka przed bolszewikami w 1920 r i ukazaniem sylwetek bohaterów – powiedział nam prezes stowarzyszenia Bogdan Makowski.

Wśród uczestników dotychczasowych nie brakowało doskonałych biegaczy z Polski i Ukrainy, którzy mają na swoim koncie sukcesy w imprezach w kraju i za granicą. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Biegu Obrońców Płocka 1920 r zaplanowana została na 23 sierpnia. Organizatorzy ustalili limit 250 dorosłych w biegu głównym i 40 dzieci w biegu towarzyszącym. 

Trasa biegu, która pokazuje najbardziej charakterystyczne miejsca Starówki i nabrzeża wiślanego, pozostaje bez zmian. Start z ulicy Tumskiej na wysokości kina Przedwiośnie. Następnie bieg prowadzi przez Plac Narutowicza, ulice Grodzką, Jerozolimską, Staromiejską, Bielską, Zduńską, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, aleję spacerową wzdłuż ul. K. Wielkiego, ścieżki spacerowe na skarpie, Chojnackiego, Mostową (dwa okrążenia po 5 km). Biegacze mijać będą między innymi: odwach, katedrę mariawicką, pomnik Obrońców Płocka 1920 r. oraz urokliwą ulicę Grodzką.

Z historią w tle

Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 r to sportowa wizytówka obchodów obrony Płocka z historią w tle. Patronami biegu w minionych latach byli bohaterscy obrońcy miasta: harcerz Antolek Gradowski, kpt. inż Albert de Bure, dowódca obrony mjr Janusz Mościcki, Marcelina Rościszewska, dowódca flotylli wiślanej kmdr Stefan Kwiatkowski, gen Bohusz Szyszko., por Edward Czuruk. Każdy z nich był odznaczony orderem Virtuti Militari i miał bogatą biografię. 

Patronem jubileuszowej edycji biegu został harcerz pilot Tadeusz Jeziorkowski, najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych, porucznik pilot, pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari,.

Wybrał się na wojnę bez wiedzy rodziców, mając niespełna dwanaście lat. Zjawił się w punkcie sanitarno-amunicyjnym w Gimnazjum Żeńskim i pomagał komendantce Marcelinie Rościszewskiej w wydawaniu amunicji. Do 19 sierpnia pod latającymi kulami przeciągnął karabin maszynowy na kółkach Maxim z barykady przy poczcie na plac Floriański (obecnie Obrońców Warszawy) i oddał go w ręce żołnierzy. Szkołę orląt ukończył w stopniu podporucznika, a po doszkoleniu awansował na porucznika. W przeddzień wybuchu II wojny światowej został przeniesiony na lotnisko Widzew niedaleko Ksawerowa pod Łodzią. 

4 września zgłosił się na dowódcę klucza alarmowego. Zginął w powietrznej potyczce z niemieckimi messerschmittami. Pochowany we wspólnej mogile Żołnierzy Września na cmentarzu wojskowym Doły w Łodzi. 

Ambasadorzy biegu

Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 r zyskuje coraz większe zainteresowanie biegaczy i kibiców . Bieg jest rozgrywany w sobotę wieczorem, więc część zawodników z rodzinami nocuje w Płocku, aby w niedzielę zwiedzić historyczną stolicę Polski.

Przed każdą edycją biegu delegacja jego uczestników składa kwiaty przed pomnikiem Obrońców Płocka 1920 r. na placu Narutowicza. Towarzyszy im zawsze poseł Elżbieta Gapińska. 

Uczestnicy, którzy zameldują się na mecie, otrzymają okolicznościowy medal z wizerunkiem bohatera. Najlepsi zawodnicy w kategorii open otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe, najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych – okolicznościowe statuetki i nagrody rzeczowe. Nagradzani są też najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Płocka. Wszyscy uczestnicy biegu, oprócz medali, otrzymają okolicznościowe koszulki.

Znani sportowcy pełnią rolę ambasadorów biegu. Byli wśród nich Sławomir Kąpiński, Jan Huruk oraz piłkarz ręczny Adam Wiśniewski. Ambasadorem jubileuszowej edycji została legenda polskich maratonów Małgorzata Sobańska, która ma na koncie ponad 40 przebiegniętych maratonów. Wygrywała w Londynie, Toronto i w Maratonie Warszawskim. Startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie i Atenach. Przez 22 lata należał do niej rekord Polski w maratonie. Małgorzata Sobańska jest też dwukrotną mistrzynią kraju w półmaratonie.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w biegu, który odbędzie się 23 sierpnia 2025, mogą zapisywać się na stronie www.superczas.pl. Lista startowa zostanie zamknięta przez organizatorów po uzyskaniu wpłat od 250 dorosłych zawodników. 


 


 


 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze