Ullr trafił do płockiego ogrodu zoologicznego jako młody, dwuletni samiec w 2022 roku. Początkowo jego grzywa wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Warto dodać, że właśnie występująca u samca grzywa jest najbardziej rozpoznawalną cechą gatunku. Gdy rośnie, zakrywa większość głowy, szyi, ramion i klatki piersiowej. Zazwyczaj przybiera odcienie brązu z żółtymi, rdzawymi i czarnymi włoskami. Gdy lew dojrzewa, z poziom jego testosteronu wzrasta, pojawia się grzywa.
Afrykańskie lwy mają bardziej gęste grzywy w porównaniu ze swoimi azjatyckimi kuzynami. Grzywa u lwiego samca uważana jest za oznakę jego zdrowia. Im jest bujniejsza, tym silniejszy i sprawniejszy jest noszący ją osobnik. Większe powodzenie w rozrodzie mają samce o ciemniejszych grzywach. Dłużej też utrzymują się one w stadzie.
W Parku Narodowym Pendjari występują osobniki o bardzo krótkich grzywach lub całkowicie ich pozbawione. Podobne zjawiska odnotowane zostały również w Senegalu, Parku Narodowym Dinder w Sudanie oraz w Parku Narodowym Tsavo East w Kenii.
Skąpe grzywy często występujące u wykastrowanych lwów są potwierdzeniem związku między ich wzrostem i testosteronem.
W północnej Botswanie zdarzają się przypadki grzywiastych lwic. Może to być wynikiem zwiększonego poziomu testosteronu.
Napisz komentarz
Komentarze